Skip to Content Contact Us

תעודות גמולוגיות – כל מה שצריך לדעת

מהי תעודה גמולוגית?

תעודה זו מהווה את תעודת הזהות של היהלום שרוכשים והיא מכילה פרטים ומידע אובייקטיביים אודות היהלום מבחינה מדעית – מאפיינים ותכונות שלו כמו קושי, צבע ודרגת הניקיון שלו. הממצאים המופיעים בתעודה נבחנים ונקבעים במעבדה גמולוגית על פי סטנדרטים וקריטריונים בינלאומיים, מכאן שהתעודה תהיה תקפה ונכונה לא רק בישראל אלא בכל רחבי העולם כאשר תגיע לידיהם של אנשים מתחום התכשיטים, היהלומים ואבני החן. אך ורק על סמך תעודה זו והמידע המופיע בה אפשר לקבוע את הערך של יהלום זה או אחר.

תעודה גמולוגית נהוג להפיק ליהלום בודד במשקל של מעל 30 נקודות

יהלום
1

במקרים והיהלום המרכזי הוא פחות מ30 נקודות לא נהוג להוציא תעודה והפירוט בחשבונית המס מספיק.

ישנם תעודות גיומולגיות רק ליהלום ויש כאלו שכוללות את כל התכשיט ואת הערך לצרכי ביטוח

אילו תכונות מופיעות בתעודה הגמולוגית?

להלן כמה מהפרטים החשובים שנדרש שיופיעו בתעודה הגמולוגית ואכן יופיעו בה אם היא הופקה על ידי מעבדה מוכרת ומוסמכת בתחום זה:

  • סוג האבן – מאילו חומרי גלם עשויים היהלום או אבן החן?
  • צורת החיתוך החיצונית – החיתוך מעיד על צורת היהלום או אבן החן ובעולם עיצוב התכשיטים יש לכך חשיבות גבוהה.
  • משקל – המשקל מתייחס למשקל הכללי של היהלום או אבן החן וגם לקראט – אחוז חומר הגלם הטהור שנמצא בתערובת.
  • צבע – לצבע יש חשיבות גבוהה מאד בנושא של אבני החן והיהלומים והוא לא נקבע או נוצר באופן שרירותי.
  • ניקיון – אין ספק שמדובר בתכונה חשובה ומהותית, שכן ביהלומים בעיקר יש חשיבות עצומה לדרגת ניקיון גבוהה ככל האפשר.

חשוב לדעת שישנם כיום כמה סוגים של תעודות ובחלקם יופיעו גם פרטים או תכונות אחרים. יחד עם זאת – בכל הסוגים, ללא יוצא מן הכלל יופיעו התכונות החשובות שהוזכרו.

מה המשמעות של יהלום ללא תעודה גמולוגית?

חשוב מאד לדעת שהימצאותה של התעודה מעיד על כך שהיא נבחנה ונבדקה במעבדה גמולוגית רשמית, נטולת אינטרסים ובעלת מניעים אובייקטיביים. רק בהצגת התעודה אפשר לדעת בדיוק מה המאפיינים של היהלום, התכשיט או אבן החן ואין צורך להוכיח, לנסות להראות מידע זה או אחר או לשכנע אנשים אודות השווי של היהלום. כאשר נוצר מצב שבו מנסים להעריך את שוויו של יהלום זה או אחר התעודה מהווה את הבסיס לכך ואנשי מקצוע מומחים בתחום ייתכן ויסרבו להתעסק עם יהלום שאין לו תעודה.
כאמור תעודות גימולוגיות רלוונטיות ליהלום מרכזי מעל 30 נקודות

סוגים שונים של תעודות גמולוגיות

כאמור, ישנם כמה וכמה סוגים של תעודות שיש בהם שימוש ברחבי העולם. הסוגים השונים נבדלים זה מזה במעבדות המוכרות יותר או פחות שבהן הם מופקים או במדינות שבהן התעודות עצמן מכובדות. כך למשל התעודה המחמירה ביותר, אך גם זו שמכובדת ברוב רובן של המדינות מכונה GIA והיא מופקת במעבדה בעלת סניפים בארצות הברית – בניו יורק ובלוס אנג’לס. מדובר במעבדה בעלת שם טוב שידועה באובייקטיביות והתעודות שהיא מפיקה מוכרות בכל העולם ואפשר לסמוך ולהתבסס על המידע המופיע בהן. מלבד סוג זה ישנם סוגים נוספים התקפים בתוך ארצות הברית בלבד או במדינות המזרח והוד.
קיימים מספר מכונים שונים שאיתם אנו עובדים, בהתאם לתכשיט.

תעודה גמולוגית ישראלית

במתחם הבורסה ברמת גן ניתן למצוא כמה מעבדות גמולוגיות שבוחנות את היהלומים לעומק ומפיקות את התעודות ואת המידע שדרוש שיופיע בהן. יחד עם זאת – יש להן הערכה שונה והתייחסות אחרת מבחינת בעלי מקצוע מעולם התכשיטים והיהלומים ברחבי העולם ומטבע הדברים הן מכובדות פחות, שכן יש גופים אחרים שנחשבים למובילים בתחום.

מה המשמעות של היעדר תעודה גמולוגית?

כאמור – בזכות המידע שמופיע בתעודה אפשר להעריך או אפילו לקבוע את שוויו המסחרי של יהלום זה או אחר במידה ויש צורך למכור אותו. מכאן קל להבין שהיעדר התעודה עלול להקשות מאד להעריך בצורה נכונה ומדויקת ולכן היהלום יימכר בערך מופחת מערכו האמיתי! יתרה מכך – הפער עלול להיות עצום וכסף רב ילך לאיבוד לבעליו של היהלום, שכן אי אפשר יהיה לאמוד את נתוניו האמיתיים ומכאן לקבוע את המחיר שהכי מתאים תכונות והמאפיינים שלו. גם מצד הקונים – אין זה מומלץ לקנות יהלום ללא התעודה הגמולוגית שלו, שכן אי אפשר לדעת מה טיבו, האם הוא אמיתי ומה המאפיינים החשובים שלו.

איך הכי נכון לרכוש יהלומים ואבני חן?

מי שמתעניין בקנייה של יהלום חייב לעשות זאת בליווי צמוד של אנשי מקצוע מומחים בתחום זה. יש הרבה מה לדעת ומה לוודא ומכיוון שמדובר בסכומי כסף גדולים והשלכות חמורות במידה ומדובר ביהלומים מזויפים או בכאלה שהתעודות שלהם לא אמינות – יש חשיבות עצומה למתן תשומת לב ו-וידוא שאיש המקצוע אכן מוסמך ומורשה להתעסק בתכשיטים. הוא יכיר את העסקים המובילים בתחום, הוא יידע לקרוא את התעודה הגמולוגית ולהבין את המשמעויות שלה עבור כל הצדדים.

אולי יעניין אותך גם?

Back top top