Skip to Content Contact Us

מה ההבדל בין יהלומים לזירקונים?

יהלום היא אבן חן טבעית שמקורה באדמה ועשויה פחםהיא אבן טבעית לחלוטין בעלת איכויות שמיוחסות רק לה , היא האבן החזקה ביותר בטבע ששומרת על האיכות שלה לנצח .עד כדי כך חזקה שיהלום באיכות לא טובה משומשים בתעשייה לצרכי חיתוך

נהוג לחשוב שיהלומים הן רק ל”עשירים” , אך אצלי באתר תוכלו למצוא תכשיטים במגוון מחירים  שיכולים להתאים לתקציבים שונים .

1
עגילייהלומים

אני מאמינה במאת האחוזים שגדול יותר או יקר יותר לא תמיד אומר יפה יותר

אני כן מאמינה שאיכות העיצוב השיבוץ הצורפות והמרכיבים הם החשובים ביותר בבחירת תכשיט, בטח כזה שיישאר שנים ארוכות ויעבור דורות

היהלומים היא אבן חן יקרה, והרבה פעמים מוצאת תחלופות כמו זירקונים, זה נכון שבניראות יש זירקונים שניראים ממש כמו יהלומים

את ההבדל בין יהלומים לזירקונים כמובן תיראו בעלות אבל תיראו שלעומת יהלום שנישאר במיטבן לנצחז זירקון נשרט מעכיר ומצהיב

זירקון הוא שביר מאוד לעומת יהלום שהוא בדרגת קשיות 10 ( כאמור, האבן החזקה ביותר בטבע)

כמובן הבחירה בזירקון היא לגיטימית ואפשרית לא כל לקוח רואה את ההבדל ואם התקציב מוגבל זו אכן אופציה טובה להוזלת עלות התכשיט.

.

מהו יהלום?

ליהלום הגדרות פיזיקליות, המייחדות אותו על פני חומרים אחרים בטבע:

  • יהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע (דרגת קשיות 10), ולכן משמש אמת מידה של קושי לחומרים אחרים.
  • היהלום מורכב כולו מיסוד אחד, פחמן, בניגוד לרוב החומרים האחרים, המורכבים ממספר יסודות.
  • הקשר בין האטומים שלו נקרא קשר קוולנטי, שזהו הקשר הפיזיקלי החזק ביותר בין האטומים לבין עצמם.
  • צורתו המולקולרית המיוחדת (הוא מגיע בצורת קובייה או תמניון) גורמת לשקיפות מלאה בצורתו הטבעית.
  • ניתן למצוא יהלומים שקופים, או יהלומים צבעוניים. הצבעוניות של יהלום מתרחשת משתי סיבות. הראשונה בתהליך היווצרותו חדרו יסודות נוספים ושינו את צבעו. השנייה פגמים בצורת היהלום, המשנים את שבירת האור וצבעו הנראה לעינינו.

מהו זירקון

הזירקון הוא מינרל המתגבש בתוך כדור הארץ בצורה טבעית (כמו היהלום) ללא מגע יד אדם, ובצורתו החיצונית הוא כמעט זהה לו. הזירקון מורכב משלושה יסודות- זירקוניום, סיליקה וחמצן. דרגת הקשיות שלו היא 9.25, ורמת השקיפות שלו יכולה להגיע לזו של היהלום.

את הזירקון כורים במדינות רבות ברחבי העולם, ביניהן ארצות הברית, רוסיה, איטליה, הודו ונורבגיה. הזירקון נמצא בשימוש בענפי תעשייה רבים בגלל עמידותו הגבוהה ותוכנותיו הייחודיות, הוא משמש גם לתיארוך מאחר והמינרל מכיל אורניום ותוריום.

זירקון אינו זירקוניה ואינו יהלום מזויף

חשוב לדעת כי זירקון אינו קשור לזירקוניה, למרות השמות הדומים. הזירקוניה הוא חומר הדומה לזכוכית, מיוצר במעבדה, ומהווה תחליף זול ליהלום. כמו כן זירקון אינו יהלום מזויף. היהלומים המזויפים מיוצרים במעבדה, הרכבם הכימי והפיזיקלי זהה ליהלומים טבעיים, ועלותם כ- 20-30 אחוז פחות.

לזירקון וליהלום תכונות דומות כגון שקיפות ואפקט הנצנוץ, היהלום נחשב למינרל הקשה ביותר

מה ההבדל בין יהלום וזירקון

  • רמת הקושי – היהלום הינו בעל רמת קושי 10, בעוד הזירקון עומד על 9.25. הווה אומר שתכשיט משובץ בזירקון עלול להישרט מעט יותר מיהלום.
  • בהירות – מכיוון שהזירקון עובר תהליכי כריה בקרה ומעקב קפדניים, הבהירות שלו עלולה להיות טובה יותר מזו של היהלום.
  • צבעוניות – הצבעוניות של הזירקון (ירקרק, אפור, צהבהב) עלולה להיות מודגשת יותר. ולכן פעמים רבות היא דומה ליהלומים באיכות נמוכה.
  • מקדם שבירה – ליהלום יש מקדם שבירה של 2.41, בעוד לזירקון מקדם השבירה הוא 2.65-2.69. מקדם השבירה הוא תכונה פיזיקאלית של חומר שקוף, המציינת את המהירות שבה האור עובר דרך החומר. ככל שמקדם השבירה גבוה יותר- החומר נוצץ יותר. כלומר תליוני יהלומים ינצצו מעט פחות מתליוני זירקונים.

איך מבדילים בפועל בין יהלום וזירקון

בעין בלתי מזוינת קשה מאוד למצוא את ההבדלים בין היהלום והזירקון. לכן רצוי לקנות תכשיטים מעוצבים במקום מסודר ואמין, המספק תעודות מוכרות על האבן ומשקלה. אם תרצו לנסות להבחין בעצמכם בין תליוני יהלומים לתליוני זירקונים – קחו זכוכית מגדלת והסתכלו מקרוב על האבן. אם תראו בה תכלילים (אי סדירויות נראות לעין) אז זהו יהלום אמיתי. הזירקון, לעומתו, אינו בעל תכלילים.

עם זאת, הדרך הבטוחה להבדיל בין יהלומים לזירקונים היא באמצעות בדיקה מקצועית של תכשיטנית מנוסה. הבדיקה מאפשרת גם לקבוע מהו השווי של תכשיט מסוים, כאשר תכשיטים מעוצבים המשובצים ביהלומים יקרים יותר בהשוואה לתכשיטים עם זירקון.

Back top top